WARSZAWSKIE JERUZALEM

29,00 zł

Brutto

Tom Doroty Szatters Warszawskie Jeruzalem rozpoczyna w PIW-ie Serię mozaikową. Będą to nowe tomiki poetów o oryginalnym, ale bardzo różnorodnym głosie poetyckim. Dorota Gertruda Szatters jest absolwentką politologii, poetką, kreatorką życia kulturalnego, od lat związaną ze śląskim środowiskiem literackim. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach poetyckich. Autorka dramatu Trzy dni w piekle. Rozmowa Jezusa z Lucyferem i tomu poezji Szychta. Publikowała m.in. w Miesięczniku Społeczno - Kulturalnym "Śląsk", Kwartalniku Literackim Wyspa. Jej tekst "Jest nie ma" znalazł się na płycie Krystyny Stańko "Kropla słowa" uznanej przez czytelników Jazz Forum za najlepszą płytę jazzową 2012 r...

Czytaj więcej
Ilość

Ostatnie sztuki w magazynie

Mieszka w Bytomiu. Jej drugim domem jest Warszawa. I o Warszawie właśnie stworzyła niezwykły tom wierszy. Opisała zagładę miasta z punktu widzenia przedmiotów: wózka wiozącego ciała umarłych z getta, bomby, rozpadającej się kamienicy, desek sklepiku, dziecięcych bucików. O tym tomie wybitny krytyk literacki, profesor Aleksander Fiut napisał:

Sam pomysł, by na doświadczenia wojenne spojrzeć z perspektywy przedmiotów, wydaje mi się nie tylko niezwykle oryginalny, ale także artystycznie bardzo trafny. Pozwala uwolnić się od fałszywego liryzmu i nadmiernego patosu. Przemówić w nieoczekiwanej masce i schować za nią emocje. A przez to, co ukryte, przemilczane wiersze jeszcze bardziej poruszają. Ważna jest także dokładność: dat, wydarzeń, miejsc. Powstaje tym sposobem swego rodzaju kronika Warszawy od początku wojny do jej zakończenia, od miasta tętniącego życiem do miasta śmierci. Ale zarazem są to dzieje samych rzeczy świadków i uczestników ludzkiej tragedii. Nowy tom Doroty Szatters, także przez swój niezwykły język poetycki, to tom o bardzo aktualnym wydźwięku. Jest przypomnieniem i jednocześnie przestrogą.

W magazynie 1 Przedmiot
Opis
Wydawnictwo
PIW
Autor
Dorota Szatters
Oprawa
miękka
Ilość stron
127
Rok wydania
2020
ISBN
9788381960632