• -11,50 zł

Tel Awiw Nowoczesne miasto starożytnego narodu

67,50 zł
79,00 zł
Zniżka 11,50 zł

Ostatnie sztuki w magazynie

  • Wydawnictwo: Austeria
  • Autor: Łukasz Tomasz Sroka
  • Oprawa: Twarda
  • Format: 17,4x24,7 cm
  • Ilość stron: 456
  • Rok wydania: 2023
  • ISBN: 9788378665465
Specyficzne kody

Dzieło profesora Łukasza Tomasza Sroki jest oparte na założeniu, że problematyka miasta winna być podejmowana z perspektywy holistycznej. Tel Awiw jako „pierwsze miasto hebrajskie i syjonistyczne” wymaga przy tym od autora zarysowania szerokiej perspektywy historycznej i przywołania wydarzeń zarówno z dziejów narodu wybranego, jak i krótkiej, acz skomplikowanej historii Państwa Izraela. Profesor Sroka po mistrzowsku łączy fascynującą opowieść o budowie nowego miasta na pustyni z opowieścią o losach narodu żydowskiego w XX wieku, nierzadko cofając się w głąb jego historii aż do czasów starożytnych. W ten sposób otrzymujemy nie tylko opowieść o ważnej metropolii basenu Morza Śródziemnego, ale i przystępnie opracowane kompendium genezy i dziejów współczesnego Izraela. Wykład wytrawnego historyka splata się przy tym z żywą narracją wrażliwego przewodnika po niezwykłym mieście.
Czytelnik dostaje więc – jak sam autor podkreśla we wstępie – wykład w swojej istocie naukowy, który przyjmuje konwencję podróży po mieście i jego historii.
prof. dr hab. Jacek Purchla

Język opracowania jest lekki i przystępny, co sprawia, że książka będzie atrakcyjna nie tylko dla akademików różnych specjalności (tak politologów, historyków, kulturoznawców, jak geografów i urbanistów), ale także studentów, dziennikarzy, pasjonatów Izraela oraz Bliskiego Wschodu i wielu innych. Nie ulega wątpliwości, że książka będzie cennym nabytkiem dla chcących odwiedzić (niekoniecznie pierwszy raz) Tel Awiw turystów i podróżników. Monografia może także stać się źródłem inspiracji i dostarczyć pomysłów na eksplorowanie miasta osobom, które ten tętniący życiem i pełen paradoksów śródziemnomorski ośrodek znają i w jakimś sensie jest on już częścią ich osobistych historii. Książka wreszcie może być odczytywana, również przez mieszkańców Tel Awiwu, jako zachęta do bardziej wnikliwego poznania miasta.